mehmetcik vakfi nedir ?

mehmetcik vakfi

 1. tsk mehmetçik vakfı er ve erbaşlardan şehit olan veya herhangi bir nedenle hayatını kaybedenlerin bakmakla yükümlü oldukları yakınları ile gazi ve engelli mehmetçiklere sosyal ve ekonomik destek sağlamak amacıyla 17 mayıs 1982 tarihinde kurulmuştur.

  "mehmetçik vakfı" adı altında kurulmasını zamanın gnkur. per.d.bşk. korg. fuat avcı önermiştir. bu olayın gerçekleşme anını korg. fuat avcı şöyle anlatır:

  "vakfın yasal işlemlerini, hiçbir maddi karşılık beklemeden o zamanlar ankara 7'nci noteri olan sayın ismet bilgin yapmıştı. ismet bey vakıf senedi'ni köşkte devlet başkanı org. sayın kenan evren'e imzalatırken 'sayın devlet başkanım, müsaade buyurursanız zatialinize bir hususu arz etmek istiyorum. ben şu kadar sene hakimlik, savcılık ve avukatlık yaptım, şu kadar senedir de noterim, hayatımda şimdi atacağınız imzadan daha ulvi bir imza ve hizmet hatırlamıyorum.' dedi. bunun üzerine devlet başkanı imzasını atmadan önce odada bulunan konsey üyelerine dönerek 'bakınız noter bey ne diyor!' dedi ve büyük bir keyifle bu tarihi senedi imzaladı."

  müteakiben vakıf, kenan evren, nurettin ersin, tahsin şahinkaya, nejat tümer ve sedat celasun'un aralarında topladıkları 1.000'er tl ile kurulmuştu.

  * türk silahlı kuvvetlerinde yaptığı vatan hizmeti esnasında; şehit olan veya herhangi bir nedenle hayatını kaybeden mehmetçiklerin bakmakla yükümlü oldukları yakınları ile gazi ve engelli mehmetçiklere belirlenen esaslara göre ölüm ve maluliyet yardımı yapmak,
  * gazi ve engelli mehmetçiklerin kendilerine sürekli bakım yardımında bulunmak,
  * söz konusu mehmetçiklerin çocuklarına bakım ve öğrenim desteği sağlamak,
  * yardım planına dahil mehmetçik ve aileleri ile bağışçılara yönelik sosyal destek programları uygulamak,
  * yardım planını destekleyen bağış, yatırım ve tanıtım programları ile kendini sürekli geliştirmek ve kamuoyunu düzenli olarak bilgilendirmek,
  * bu faaliyetleri ile ülke düzeyinde sosyal adaletin, toplumsal barışın ve ulusal birliğin güçlenmesine katkıda bulunmaktadır.
  (8/7/2010 10:00, wolf)
  Facebook'ta paylaş

 2. (8/7/2010 10:01, wolf)
  Facebook'ta paylaş