osman nuri topbas kimdir ?

osman nuri topbas

 1. fethullah gülen'i andıran bir hoca.

  www.osmannuritopbas.com/

  "kim kimdir" sitesinde yer alan bilgiler;

  1942 yılında istanbul erenköy'de doğdu. babası musa topbaş, annesi de h. fahri kiğılı'nın kerîmesi fatma feride hanım'dır.

  ilk eğitimini erenköy zihni paşa ilkokulunda tamamladı. ilkokul yıllarında özel kur'an eğitimi aldı. 1953 yılında istanbul imam -hatip okulu'na girdi. o yıllarda bu okul, osmanlı'nın ulu çınarlarının bakiyyeleri sayılan m. celaleddin ökten, mahir iz gibi üstadların, nureddin topçu gibi batı'da eğitim almış mütefekkirlerin hocalık yaptığı önemli bir kurumdu. amcası ve akranı abidin topbaş ile bu okulu 1960 yılında tamamladı. imam-hatipli yıllarda m. zekai konrapa, yaman dede (abdülkadir keçeoğlu), ahmet davutoğlu, mahmud bayram, ali rızâ sağman hocalardan da ders aldı.

  imam-hatip yıllarında üstâd necip fazıl'ı tanıdı. o'nun yakın çevresinde bulundu, sohbetlerinin müdavimi, büyük doğu dergisinin takipçisi, eserlerinin okuyucusu ve de fikirlerinin maddî ve manevî destekçisi oldu.

  imam-hatip lisesini tamamladıktan sonra bir süre ticaret ve sanayicilik ile meşgul oldu. 1962 yılında askerliğini siirt-tillo'da yedek subay öğretmen olarak yaptı. görevi sırasında gönlüne öğretmenlik sevdası düştü ve insanları eğitmekten ve gençlerle meşgul olmaktan haz alır oldu.

  askerlik dönüşü tekrar kendini sanayi ve ticaretin içinde buldu. ancak o ilim ve hayır hizmetlerinden hiç kopmadı. ilim yayma cemiyetinde faal olarak çalıştı. kendi işyeri bir hayır kurumu ve vakıf gibi, talebelere burs, fukaraya yardım merkeziydi. ailenin hayır hizmetleri âdeta onun uhdesindeydi. işyerinden yürüttüğü bu hizmetleri hüdâyi vakfının kuruluşundan sonra vakfa taşıdı. kuruluşuna öncülük ettiği vakfın hizmet ufkunu açtı. türkî cumhuriyetler başta olmak üzere bütün akraba ulus ve topluluklardan gelen gençlere de maddi ve manevi destekte bulunarak yetişmelerinde yardımcı oldu.

  tarih, edebiyat, dînî ilimler ve şiire ilgisi sebebiyle 1990'lı yıllardan itibaren yazı hayatına başladı. yayınlanan eserlerinden bazıları şunlardır:

  1- bir testi su, istanbul 1996
  2- rahmet esintileri, istanbul 1997
  3- nebiler silsilesi i- iv, istanbul 1997-1998
  4- tarihten günümüze ibret işıklar, istanbul 1998
  5- abide şahsiyetleri ve müessesleriyle osmanlı, istanbul 1999
  6- islam iman ibadet, istanbul 2000
  7- muhabbetteki sır, istanbul 2001
  8- imandan ihsana tasavvuf, istanbul 2002
  9- vakıf-infak-hizmet, istanbul 2002
  10- son nefes, istanbul 2003

  kitapları birçok dile çevrilen osman nuri topbaş, bu dillerin konuşulduğu ülkelerden gelen seminer, konferans ve panel tekliflerini kabul ederek, fikirlerini paylaşmakta ve bunu insanlığa hizmet anlayışı içersinde sürdürmektedir.

  osman nuri topbaş evli ve dört çocuk babasıdır.
  (24/2/2009 18:09, fender)
  Facebook'ta paylaş

 2. saadet partisi'nin 28 şubat'ta yapacağı geceye katıalcağı iddia edilmiştir. ancak az önce yalanlama gelşmiştir;

  açıklama;

  değerli kamuoyunun dikkatine, son günlerde muhtelif internet sitelerinde saadet partisi'nce düzenleneceği belirtilen "28 şubat milli görüş gecesi"ne ilişkin haberlerin "toplum önderleri" başlıklı paragrafında davetliler arasında ismime de yer verilmiştir.

  hem bir seçim arifesinde olmamız, hem de gecenin bir siyasi partice düzenlenmesi yanında, ilgili haberde yer alan farklı telakkilere sebep olabilecek ifadeler karşısında aşağıdaki açıklamayı zaruri buldum.
  şöyle ki,

  hayatımın hiçbir döneminde siyasetle ilgilenmedim. ticaretle geçen bir sürecin sonunda emeklilik sayılabilecek dönemde yine siyasetin tamamen dışında kalarak, daha önce sınırlı zaman ayırabildiğim yazarlık ve hayır işleriyle meşgul olmaktayım.

  hangi sebep ve ölçüyle kullanıldığını bilmediğim "önder" sıfatı, vatanımıza, bayrağımıza ve hiçbir ayırım yapılmaksızın insanımıza yapılmaya çalışılan mütevazı hizmetlerle ilgili ise, bu sıfat sadece şahsıma ait olmayıp bu yöndeki samimi çaba sahibi herkes için ancak onur sayılabilir. bunun dışında bir mana ifade eden "toplum önderi" ifadesi ile hiçbir alakamız olamaz.
  özetle, değerli bir siyasi partimizin düzenleyeceği siyasi içerikli bir toplantıya davet edilsek de iştirak edemememizin genel anlayışımız çerçevesinde mazur görüleceğini ümid ederiz. ilgili haberlerde yer alan siyasi içerikli yorum ve ifadelerin de keza kesinlikle şahsi ilgi ve tartışma alanımız dışında olduğunu belirtmek isteriz. ayrıca bu muhtevanın iyi niyetli sayılamayacağı, aksine şüphe uyandırıcı bir vasıfta olduğunu samimiyetle ifade etmek isteriz.

  saygılarımla, osman nuri topbaş *
  (24/2/2009 18:11 ~ 24/02/2009 18:11, odero)
  Facebook'ta paylaş