rating nedir ?

rating

> >>

 1. ugruna canli yayinda kafalarinda bardak kirilacak bir deger.
  (4/12/2007 13:56, balzac)
  Facebook'ta paylaş

 2. derece. tv'lerde izlenme oranını belirtir. en yüksek olduğu zaman dilimi prime time'dır.

  rating, tv'lerin açık olma yoğunluğuyla doğru orantılı olarak artar ya da azalır. share ise açık televizyon sayısındaki payı gösterir.

  örneğin; gecenin saat 12'sinde yayınlanan bir program, 1,5 rating alırken 10 share ortalamayı yakalayabilir. bu, o saatte açık olan her 100 televizyondan 10'unda o programın izlendiği anlamına gelir. ancak görüldüğü üzere o saatte rating düşüktür. zira insanlar çoğunlukla televizyonlarını kapatıp yatağa giderler.
  (4/12/2007 14:07 ~ 04/12/2007 14:35, ramtha)
  Facebook'ta paylaş

 3. (4/12/2007 14:08 ~ 23/01/2007 19:15, ramtha)
  Facebook'ta paylaş

 4. dogrusunu az once ogrendigim deger yargisi.
  (4/12/2007 14:12 ~ 28/01/2007 12:37, balzac)
  Facebook'ta paylaş

 5. (bkz: share)
  (4/12/2007 14:29, ramtha)
  Facebook'ta paylaş

 6. (4/12/2007 16:55, ramtha)
  Facebook'ta paylaş

 7. reklam verenlerin olmazsa olmazı.
  (5/12/2007 01:05 ~ 23/01/2007 19:15, bttf)
  Facebook'ta paylaş

 8. televizyonların ne yayınlayacağını belirleyen ölçek. türkiye'de ölçümleri agb anadolu şirketi yapmaktadır. 1989 yılında ölçümlere başlayan şirket 2010 yılına kadar sözleşme sahibidir. türkiye genelinde 2201 evde ölçüm yapmaktadır (aralık 2007). örneklem oluşturularak yapılan ölçümlerin ne kadar sağlıklı olduğu sürekli tartışılmıştır. evlerde televizyona bağlı olan "peoplemeter" adı verilen bir cihaz vasıtasıyla ölçümler yapılır. reklamverenler ölçüm sonuçlarına bağlı olarak medya planlaması yaptıkları için iyi rating değeri getirmeyen programlar yayından kaldırılıyor. böylece popüler olmayan ama değerli olan birçok program tarihe karışıyor.
  (6/12/2007 17:28 ~ 02/02/2007 04:19, mizanpaj)
  Facebook'ta paylaş

 9. agb genel müdürü arzu eder ve tiak başkanı hakan gören'le yapılmış bir röportaj:

  canavarın adı reyting oldu

  eskiden 'enflasyon canavarı' vardı, şimdi ise 'reyting canavarı' enflasyon canavarının babası siyasetçilerdi. reyting canavarının babası ise bizler. işte yarattığımız canavarın bilinmeyen yönleri.

  reyting, reyting, reyting... son birkaç yıldır neredeyse onunla yatıp, onunla kalkıyoruz. peki reyting ne anlama geliyor? a/b grubu ne demek? total ne demek? reytingler nasıl ölçülüyor? ölçüm cihazları kimlerin evinde bulunuyor? denekler evlerine yerleştirilen bu sihirli cihazlardan haberdar mı? haberleri varsa para alıyorlar mı? bu denekler türkiye'nin yüzde kaçını temsil ediyor? işte biz de bu soruları merak ettik. televizyon izleme araştırma kurulu (tiak) başkanı hakan gören ile agb nielsen media research'ün türkiye genel müdürü arzu eder'e sorduk. gördük ki, hiç birimiz bir şey bilmiyormuşuz. yani, reytingimiz düşük çıktı.

  tiak nedir?
  hakan gören: 1992 yılından beri faaliyet gösteren 'birleşik endüstri komitesi'dir. reklam verenler derneği, reklamcılar derneği, uluslararası reklamcılar derneği ve televizyon yayıncıları birliği olmak üzere dört ayrı sektör derneğinin bir araya geldiği farklı bir komitedir. ana görevimiz, türkiye'de televizyon izlenme ölçümlerini gerçekleştirecek ortamı uygulayacak firmayı tespit etmek.

  * peki agb nielsen media research kim?
  arzu eder: tiak adına ölçümleri yapan şirketiz. türkiye'de tek bir müşterimiz var; o da tiak'tır. agb, 29 ülkede televizyon izleyici ölçümlerini yapıyor. halk bizi nedense reyting veren şirket olarak tanıyor; ama biz televizyon izleyici araştırması yapıyoruz.

  * ölçüm yapacağınız haneleri nasıl seçiyorsunuz?
  a.e: bilimsel metotlar ile tespit ediyoruz. yılda 25 bin hane ile yüz yüze anket çalışması yapıyoruz. bu görüşmelerin sonucunda insanların eğitim durumlarını, yaş dağılımını, cinsiyetlerini ve mesleklerini öğreniyoruz.

  televizyon sayisi...
  * başka nasıl değişkenlere dikkat ediyorsunuz?
  televizyona bağlı çatı anteni mi yoksa uydu anten mi, ya da kablolu yayın mı, dijital yayın mı var? bunları öğreniyoruz. bir hanede ne kadar televizyon varsa, televizyon izlenme olasılığı o kadar yüksek. bunların yüzdeliğini alıyoruz. ondan sonra ölçüm yapacağımız bölgenin genel profilini çıkarıyoruz. sonra bir panel kuruyoruz ve o ailenin iznini aldıktan sonra özel bir elektronik cihazı televizyona yerleştiriyoruz.

  * kimin hangi kanalı ya da programı izlediğini nasıl tespit ediyorsunuz?
  a.e: kumanda aletlerine bir düğme veriyoruz. evdeki kişiler televizyonu açmadan önce o düğmeye basıyorlar.

  * bu deneklere herhangi bir bedel ödüyor musunuz?
  a.e: panelde yer alan aileye her ay on puan veriyoruz. bu puan karşılığı hediye katalogundan çeşitli hediyeler kazanıyorlar. ama bu araştırmada gönüllülük esastır. bizim hediyelerimiz cam sakızı, çoban armağanı türünden hediyeler.

  müdahale şartlari
  * ölçüm yaptığınız kaç hane var?
  a.e: 2 bin 300 hane var; ama haziran ayında 2 bin 500 civarında olacak.

  * reytingleri belirleyen izleyicilerin psikolojik yapısına hiç dikkat ettiniz mi?
  a.e: öncelikle panelimize giren ailelere şunu söylüyoruz; 'normal televizyon alışkanlıklarınızı değiştirmeyin.' televizyonlara cihazları taktıktan sonra o denekleri belli bir dönem üretime dahil etmiyoruz. kumandaya alıştırmaya çalışıyoruz.
  h.g: ortadoğu teknik üniversitesi bu araştırmayı denetliyor. istatistiksel bir bozukluk gözlendiği zaman haneden cihazı söküp alıyoruz. onun dışında belli bir süre sonra motivasyonlarını kaybeden aileleri gözlemledik. bu gibi durumda da müdahale ediyoruz.

  puan sistemi
  * a/b ve total ne demek?
  a.e: ölçüm yaptığımız dört tane grup var. a/b, c1, c2, d/e. bu grupları oluştururken hane reisinin eğitim ve mesleğine bakıyoruz. onlara puan veriyoruz. eğitim düzeyi yüksek olan insanlar a/b dediğimiz grubu oluşturuyor. c ve d/e grubu ise daha alt geliri temsil eden insanlar. total ise bütün bu grupların toplamı demek.

  * tiak güvenilir bir kuruluş mu?
  h.g: kesinlikle. bizim yaptığımız iş termometre ile aynı. o termometre bize bir sonuç veriyor. bu sonucu yorumlamak ise çeşitli yayın kuruluşlarına kalmış.

  * türk halkı yıllardır enflasyon canavarından çekti. şimdi reyting canavarından çekiyor. bu canavarı yaratan siz misiniz?
  a.e: kesinlikle hayır. bunu yaratan aslında basının ta kendisi. 1995 yılından beri televizyonlar arasında ciddi bir yarış başladı. yıllık 1 milyar dolarlık bir reklamdan söz ediyoruz. bu da ister istemez iştah kabartıyor.

  * türk halkı gerçekten de kavga- dövüş içerikli programları mı izlemek istiyor?
  h.g: türk halkının genel beğenisi aşırı duygusal içerikli, içinde biraz şiddeti barındıran ve entrika içerikli programlardan yana. aslında bütün dünyada durum böyle. insanların kendi kişiliklerinden kaynaklanan bir durum söz konusu.

  kaynak: takvim
  (9/12/2007 20:23, ramtha)
  Facebook'ta paylaş

 10. (8/5/2008 14:48, somethingstupid)
  Facebook'ta paylaş

 11. > >>