rojava nedir ?

rojava

 1. yeni başlayanlar için rojava!

  kürtler dört parçaya bölünmüş ülkelerini coğrafi konumlarına göre adlandırırlar. rojhılat (doğu), rojava (batı), bakur (kuzey) ve başur (güney). rojava olarak adlandırılan bölge suriye'nin kuzeyi, yani batı kürdistan. başur irak, rojhılat iran kürdistanı, bakur ise türkiye’deki parçaya verilen isim.

  islamcı gruplarla şam rejimi arasındaki çatışmalarda taraf olmayan kürtlerin, geçtiğimiz yıl bu vakitler altı kentte yönetime el koymaları bu nedenle rojava devrimi olarak adlandırılır.

  serêkaniyê’de başlayan ve giderek şiddetlenen çatışmalar nedeniyle rojava bir kez daha gündemde. kürtlerin savunma gücü halk savunma birlikleri (ypg) ile el nusra arasındaki çatışmalar tüm bölgeye yayılmak üzere.

  sağlıktan eğitime, savunmadan ekonomiye kadar kendi öz güçleriyle ve şam yönetiminin göz yummasıyla demokratik bir toplum inşa eden kürtlerin bu hamlesini islami bir devlet arayışındaki radikal dinci unsurlarla suriye batağına saplanan akp hükümeti bir türlü hazmedemedi. bu hazımsızlık erdoğan hükümetinin desteklediği cihatçıların zaman zaman yaptıkları baskınlar şeklinde kendisini dışa vurdu.

  devrimin yıldönümünde çatışmaların patlak vermesinde esasen iki unsur etkili oldu: kürtlerin “bölgesel geçici yönetim” kuracaklarını açıklaması ve rejim karşısında birer birer mevzileri kaybeden radikal islamcı grupların şam karşısındaki yenilgilerini kürt bölgelerinde telafi etme arayışı.

  ***

  rojava'da yaşananlar elbette ki bakur'dan yani imralı sürecinden de bağımsız değil. öcalan’ın çağrısıyla geçtiğimiz haftalarda 9. kongresini tamamlayan kongra gel, ortadoğu’nun geleceğini sarsacak 'siyasi tutum belgesi' yayınladı.

  10 maddelik belgenin son üç maddesi suriye, irak ve iran’la ilgili. suriye’ye ayrılan 8. maddede “rojava’da üçüncü çizgi olma temelinde şimdiye kadar sürdürülen siyasetin daha da geliştirilerek geçici seçim yönetiminin ilan edilmesi ve bunun bir kürt mahalli idaresini inşa düzeyine ulaştırılması” ifadelerine yer veriliyordu. hemen ardından pyd’nin “geçici yönetim oluşturma” açıklaması geldi.

  buna paralel olarak radikal islamcı cephede de stratejik kaymalar yaşandı. katar ve ihvan gibi sponsorları ortadoğu'daki gelişmelere bağlı olarak büyük darbe alan özgür suriye ordusu (öso) gün geçtikçe kan kaybetti. öso'nun boşluğunu el nusra ve diğer selefi gruplar doldurdu. ordu birliklerinin şehirleri birer birer ele geçirmeye başlaması el nusra, bilad el şam, ehrar el şam gibi örgütleri halep ile serêkaniyê arasındaki bölgelere geri çekilmek zorunda bıraktı.

  bu örgütlerin stratejik olarak kullanabileceği en önemli geçiş noktası serêkaniyê hattındaki sınır bölgesiydi. akp hükümetinin ciddi lojistik ve askeri desteğini alan cihatçı militanlar serêkaniyê ve civarındaki yerleşim yerlerinde şeriat hükümlerini uygulamaya başladı, emirlikler ilan etmeye hazırlandı.

  ***

  kuzey suriye'de ypg ile şeriatçı gruplar arasındaki çatışmalar yeni değil. bu yılın başlarında da şiddetli çarpışmalar yaşanmıştı. çatışmaların tüm bölgeye yayılması tehlikesi üzerine ypg ile öso arasında şubat ayında 11 maddelik bir anlaşma imzalanmıştı. buna göre silahlar susacak, taraflar birbirlerine dokunmadan bölgede faaliyet yürütecekti.

  anlaşmaya büyük oranda uyuldu. ta ki suriye ve ortadoğu’daki gelişmelerle ilintili olarak öso’nun güç kaybedip, el nusra’nın etkinlik kazanmasına kadar. ihvan-katar hattının gerilemesi selefi-el nusra- suudi arabistan cephesinin etkinlik kazanmasıyla yeni bir sürece girilmiş oldu.

  suriye'de savaş içerisinde savaş olarak tanımlanabilecek çatışmaların nereye evrileceğini kestirmek güç. ancak ypg'nin el nusra ve diğer selefi gruplar karşısında bu süreçten kazanımlı çıkması büyük olasılık.

  ortadoğu’da gittikçe önemli rol oynamaya başlayan kürtler, ciddi jeopolitik değişimlerin haberlerini veriyor. suriye katarı ilerledikçe neoemperyal hülyalara dalanlar, emeviye camiinde namaz kılmayı hayal edenler eldekilerden de olmak üzere. iki yıldır el nusra bayrağının sınırın hemen diğer yakasında dalgalanmasına ses çıkarmayan akp’nin, silahlı çetelerin kovulmasıyla birlikte nasırına basılmış gibi ayağa kalkması bundan.

  ibrahim varlı / birgün gazetesi

  birgun.net/yazi-goster/yeni-baslayanlar-icin-rojava-116.html


  (24/7/2013 23:13 ~ 24/07/2013 23:14, junior)
  Facebook'ta paylaş

 2. diyarbakır belediyesi destek çağrısında bulunmuştur rojava'ya.

  tüm kürtlere çağrı yapan belediye başkanı osman baydemir, “rojava’ya sahip çıkmalı ve bunu kendi onuru olarak görmelidir” dedi. kuzey’de atalarının ne zaman başı sıkıştıysa kendilerini rojava’ya attığını ve oraya sığındığını ifade eden baydemir, “bugün onların başı darda ve bizim dayanışma elimizi uzatmamız lazım. ekmeğimizi, tuzumuzu, umutlarımızı onlarla paylaşalım” şeklinde konuştu.

  “özgürlük ve barış gelirse ortadoğu’da gelişir” diyen baydemir, ortadoğu’da kürtler özgürleşmedikçe, diğer halkların da özgürleşemeyeceğini söyledi. baydemir, “türk, arap ve farsların biz kürtleri bir ulus olarak görmeleri gerekiyor. herkes kendi çapında mazlum halka sahip çıkmalı” diye konuştu.
  (25/7/2013 01:50, junior)
  Facebook'ta paylaş

 3. rojava'da katliam var!
  aşırı dinciler, kadın, çocuk demeden kürt sivilleri katlediyor!

  video: www.habershow.com/yeni-haber/3305-rojava-da-katliam-var

  suriye`de çeteler, halep’in sefire ilçesine bağlı tel hasıl ve tel aran beldelerindeki sivillere yönelik saldırılar başlattı. anf`nin haberine göre, el nusra cephesi`ne bağlı olduğu iddia edilen çeteler halep’in sefirê ilçesine bağlı tel aran ve tel hasıl kürt beldelerine yönelik gerçekleştirdiği saldırılarda bulundu. tank, havan ve ağır silahlarla yapılan saldırılarda şu ana kadar 50’nin üzerinde sivil hayatını kaybederken 350 kişi rehin alındığı belirtildi. irak-şam islam devleti ile el nusra bağlantılı çeteler, telefon hatlarının kesik olduğu tel hasıl ve tel aran’dan sağlıklı bilgi alınmasını engellemek için yolları da kapattı. el ekrad (kürt) cephesi kaynakları, bölgede kürtlere yönelik katliam girişimleri olduğunu bildirdi.
  (2/8/2013 14:19 ~ 02/08/2013 15:19, junior)
  Facebook'ta paylaş

 4. orsam’a danışmanlık yapan, rudaw ve al monitor’a yazan jamestown vakfı’nın erbil merkezli uzmanı akademisyen wladimir van wilgenburg, suriye’nin kuzeyindeki (rojava) son gelişmeleri hürriyet’e değerlendirmiştir:

  www.hurriyet.com.tr/planet/24449349.asp

  pkk bağlantılı pyd’nin tanınmış siyasetçisi isa hüso’ya 30 temmuz’da kamışlı’da düzenlenen suikastın arkasında kim var?

  pyd’li olmayan birçok kürt siyasetçi de, suikastın türkiye’yi ziyaret eden pyd lideri salih müslim’e esad rejiminin gönderdiği bir mesaj olduğunu düşünüyor. ancak arkasından el kaide’ye yakın gruplar da çıkabilir. bu gruplar son dönemde pyd’ye karşı taarruza geçmişti. pyd’nin “asayiş” gücünün bir üyesi de çarşamba günü haseke’de bir yol kenarı bombasıyla öldürülmüştü.

  istikrarsızlık kime yarıyor?

  bu gelişmeler, 2003’ten hemen sonra, iraklı kürtlerin özerklik kazandığı bir dönemde el kaide ile ilişkili grupların iraklı kürt siyasetçilere intihar bombacılarıyla saldırdığı dönemi hatırlatıyor. mevcut istikrarsızlık kürtlere yarıyor. iran, suriye ve türkiye arasında 2011’de pkk’ya karşı geliştirilen güvenlik işbirliği ile “sri lanka çözümü” denen şey yıkılıyor. bunun sonucunda pkk’nın kolları suriye’de kendilerini güçlendirirken türk hükümetini de müzakere masasına itiyor. arap baharı’nın bir tür kürt baharı ile sonuçlandığı söylenebilir.

  suriyeli kürtler birleşti mi?

  suriyeli kürtler içinde 4 ana grup var: muhalif koalisyon içinde türkiye’nin desteklediği kürtler, istanbul blokunu oluşturuyor. “barzaniciler” olarak nitelenebilecek erbil bloku ve “talabaniciler” denebilecek süleymaniye bloku var. bir de, pyd/pkk’nın liderliğindeki kandil bloku… süleymaniye ve kandil bloku işbirliği yaparak barzani’nin partilerine karşı üstünlüğü ele geçirdi. barzani destekli partiler pkk/pyd/ypg tarafından kontrol edilmeyen bir komuta yapısına sahip “ulusal kürt ordusu” istiyor. ancak diğerleri, iraklı kürtlerin 1990’larda yaşadığı çatışmaların suriye’de tekrarlanmaması için ypg dışında bir silahlı güç oluşturulmasına karşı.

  (3/8/2013 02:08, dharma)
  Facebook'ta paylaş

 5. katliam, abd ve ingiltere'de protesto edilmiştir.

  www.habershow.com/sicak/3520-rojava-daki-katliam-abd-ve-ingiltere-de-protesto-edildi

  amerika'daki kürtler, rojava'ya destek için beyaz saray önünde gösteri düzenledi. çok sayıda eyaletten yaklaşık 300 kişilik grubun katıldığı eylemde el nusrave diğer radikal islamcı gruplar protesto edildi.

  radikal islamcı grupların rojava’daki katilamları, abd ’de de protesto edildi. amerika’daki kürt derneklerinin öncülügünde gerçekleşen washington dc’deki protesto gösterisi, abd yönetiminin dikkatini katliamlara çekmek için beyaz saray önünde gerçekleştirildi.

  washington’un yanı sıra, virginia, new york, new jersey, connecticut, boston gibi büyük şehirlerden çok sayıda kişinin katıldığı eylemde ağırlıklı olarak türkiye kürtleri hazır bulundu. suriye , irak ve iran kürdistanı’ından çok sayıda kişinin katıldığı eyleme, bdp washington temsilcisi mehmet yüksel, kürdistan demokrat partisi (kdp) kuzey amerika temsilcisi hikmet bamerni, kürt insan hakları izleme örgütü (khrw) direktörü pery karadaghi, amerika koçgiri kültür merkezi temsilcilerinin yanı sıra kürdistan yurtseverler birliği (kyb), goran, iran kürdistan demokrat partisi (ikdp) ve diğer sivil toplum örgütlerinin temsilci ve üyeleri de eyleme katılarak destek verdi.

  obama'ya çağrı

  kürdistan bayrağı ve “özgür kürdistan” pankartı eşliğinde beyaz saray önünde yürüyüş düzenleyen grup üyeleri ellerinde taşıdıkları pankart ve dövizlerle el kaide ve diğer radikal grupları protesto etti. “el kaide kürdistan’dan defol”, “abd’nin iki seçeneği var: ya kürtler ve ya el kaide!”, “obama sessizliğini boz!” pankartlarının açıldığı eylemde, “ey obama ne diyorsun? kürtler öldürülüyor gün be gün!”, sloganları ile abd yönetimine mesaj verildi ve el kaide’nin kürtlere yönelik katliamlarına sessiz kalmaması çağrısı yapıldı.

  basın açıklamasının okunduğu eylemde amerika’da yaşayan kürtler, başkan obama’ya çağrıda bulunarak, el kaide saldırılarına maruz kalan suriyeli kürtler’e destek talebinde bulundular. amerikan hükümeti’nin şimdiye kadarki sessizliğini eleştiren göstericiler, bu durumun çifte standart olduğunu vurguladı. kürtler’in laik, hoşgörülü, yönlerinin batı’ya dönük olduğunun vurgulandığı açıklamada, washington ve avrupa başkentlerine rojava’ya destek çağrısında bulunuldu.

  türkiye’nin de bu radikal gruplara destek verdiğinin altının çizildiği açıklamada, şöyle denildi: “rojava’da, türkiye’nin de yardımıyla bir islam emirliği kurmak isteyen el kaide bağlantılı cihadçı gruplar, bu planlarının önünde kürtler’i engel olarak gördükleri için katliamlara giriştiler.”

  göstericiler, katliamlara sessiz kalmaması çağrısını yaptığı obama yönetiminden abd’nin müttefiki olan türkiye’nin rolü konusunda da tavır takınmasını talep etti. yaklaşık iki saat süren eylem kürt ulusal marşı “ey raqib”in okunması ile sona erdi.

  ingiltere'de de eylem vardı

  ingiltere alevi kültür merkezi (iakm) ve cemevi ile londra'daki çok sayıda sivil toplum kuruluşu suriye'de kürtler'in yaşadığı rojava adı verilen bölgedeki el nusra grubunun alevi ve kürtlere yönelik saldırdığını belirterek bunu protesto etti.

  el kaide bağlantılı grupların suriye'nin kuzeyindeki kürt beldelerinde ve batısındaki alevi yerleşim merkezlerinde sivillere yönelik saldırılarını protesto eden grup londra'daki trafalgar meydanı'nda toplandı. iakm ve cemevi adına yapılan açıklamada, lazkiye ve rojava'daki saldırılar kınanırken şu görüşlere yer verildi:

  "suriye'ye demokrasi götüreceğiz' iddiasında olan amerika, ingiltere, avrupa, türkiye ve suudi arabistan gibi ülkeler, el kaide gibi katilleri besleyerek suriye'ye tecavüz, kafa kesme, insan kaçırma, işkence ve ölüm götürdüler. suriye kendi iç dinamikleri ve suriye halklarının talepleriyle reform edilmeli ve demokratikleşmelidir. suriye halklarını etnik inanç mezhep gibi ayrımlarla parçalamanın hiç kimseye faydası yoktur. emperyalistler suriye'de elini çekmelidir."

  gösteriye katılan iakm ve cemevi başkanı israfil erbil de suriye'de radikal islam gurupların alevileri ve kürtleri katlettiğini iddia etti.
  (12/8/2013 23:48, junior)
  Facebook'ta paylaş

 6. (24/11/2013 15:14, karga)
  Facebook'ta paylaş

 7. (21/1/2014 14:52, dharma)
  Facebook'ta paylaş

 8. (29/5/2014 16:07, karga)
  Facebook'ta paylaş